Porcelana Ćmielów od ponad 230 lat na rynku tworzy niesamowite kolekcje. Jakie produkty cieszą się największą popularnością i dlaczego? Przedstawiamy Państwu wspaniałe, ćmielowskie dzieła.

 

Zacznijmy od początku, czyli jak powstała porcelana Ćmielów

W 1790 roku miejscowy garncarz Wojtas, skupił wokół siebie grupę garncarzy i stworzył niewielką manufakturę produkującą wyroby gliniane. Fabryka rozwijała się i zaczęła produkować fajans. W 1804 roku została zarejestrowana, a jej pierwszym właścicielem stał się Jacek Małachowski. Po jego śmierci spadkobierczynią miejsca została córka Małachowskiego Franciszka Dunin-Karwicka, a pierwszym kierownikiem produkcji Fryderyk Watke, który wprowadził fabrykę w okres rozkwitu. Wtedy też ćmielowskie wyroby zaczęto produkować na większą skalę.

 

Porcelanowe dzieła zaczęto produkować nieco później - bo w 1838 roku. Na przestrzeni lat zmieniała się struktura właścicielska fabryki i następowały zmiany w technologiach wytwarzania. Rok 1849 to początek wprowadzania zdobień techniką druku w różnych kolorach. W 1887 roku zaczęto używać kalkomani. Dziś fabryka Ćmielów produkuje najpiękniejsze kolekcje, nie tylko na skalę Polski, ale i świata! Niesamowite produkty, które opuszczają to miejsce, zachwycają wielu pasjonatów szlachetnej porcelany.

 

Bestsellery marki Ćmielów dla miłośników porcelany premium

Ćmielowska kolekcja dla Koneserów cieszy się niesłabnącą popularnością, a odwiedzając fabrykę Ćmielów, można zobaczyć na własne oczy, jak powstaje. Linia Koneser to szczególne fasony, które ze względu na niesamowitą historię widnieją na stołach głów państw w wielu miejscach na świecie. Jednym z nich jest Empire. Ten w dekoracji Belweder został zaprojektowany na specjalne zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego do jego ówczesnej siedziby na Zamku Królewskim. Znajduje się także w Kancelarii Prezydenta RP, na Dworze Jego Królewskiej Wysokości Filipa Króla Belgów, w Watykanie i w wielu placówkach dyplomatycznych oraz dworach arystokratycznych na całym świecie. 

 

Produkty marki Ćmielów są cenione nie tylko za wybitne fasony, ale i szlachetne dekoracje - w tym zdobienia złotem i platyną najwyższej próby. Wśród innych, ćmielowskich dzieł linii Koneser, oprócz wyżej wspomnianej kolekcji Empire, znajdują się również inne kolekcje m.in.: Kula, Rococo Sevres, Płaski, Goplana, Figurki, Perły Kolekcjonera oraz kolekcję z okazji Jubileuszu istnienia marki Ćmielów 230 lat oraz wiele innych. Wszystkie z nich to prawdziwe, wzornicze majstersztyki.

Miłość do polskiej porcelany w fabryce Ćmielów

Marka Ćmielów nieustannie zachwyca wspaniałymi kolekcjami.  Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszej fabryki, która od 230 lat kultywuje kunszt ręcznego rzemiosła. To miejsce, w którym powstaje “białe złoto”, zwane polskim Dziedzictwem Narodowym.  Więcej o nas na: https://porcelana.pl/marki/cmielow.