Jak nakryć stół?
Jak nakryć stół?
Aranżacja stołu stanowi istotny element wielu spotkań. Uroczysty obiad, przyjęcie w ogrodzie, czy kawa z przyjaciółmi będą lepiej smakować, gdy otoczymy się piękną zastawą i zadbamy o jej odpowiednie ułożenie na stole. Aby zachwycić gości wystarczy pamiętać o kilku bardzo prostych zasadach.
Wybór odpowiedniej zastawy
Przygotowania do uroczystej kolacji należy zacząć od wyboru serwisu. Niezależnie od tego, czy jest to oficjalna uroczystość, czy nieformalna kolacja ze znajomymi, warto postawić na zastawę wykonaną z najwyżej jakości surowca, czyli porcelany. Mimo swojej delikatnej struktury jest to wytrzymały, odporny na wysoką temperaturę, pęknięcia i zarysowania materiał. Co więcej, porcelana to najszlachetniejsza forma ceramiki, która zachwyci gości wyglądem i precyzją wykonania.
Klasyka ponad wszystko
Jeśli nie wiemy jaki serwis wybrać, najbezpieczniej sięgnąć po klasyk, który zawsze będzie dobrze wyglądać. Przykładem idealnej i uniwersalnej kolekcji jest Sofia, która występuję w trzech dekoracjach. Sofia Złota Linia świetnie sprawdzi się podczas ważnych momentów, wymagających szczególnej oprawy. Sofia Platynowa Linia oraz w kolorze białym to mniej formalne propozycje, które będą dopełnieniem rodzinnych i nieoficjalnych spotkań. Zestaw ten zachwyca niepowtarzalnymi reliefami, które podkreślają jej subtelny charakter. To propozycja, która wpasuje się zarówno w klasyczne, jak i w nowoczesne wnętrza.
Nakrycie stołu
Kiedy wybór porcelany mamy już za sobą, możemy przystąpić do nakrywania stołu. Elementy zastawy powinniśmy rozłożyć na szerokości 70-80 centymetrów oraz zachować 30 centymetrowy dystans między osobami. Porcelanę należy układać w odległości 2 centymetrów od krawędzi stołu. Jako pierwszy w kolejności kładziemy duży płaski talerz, zwany talerzem serwisowym. Służy on do wyznaczenia środka nakrycia oraz pełni funkcję podstawki, na którą kładzie się kolejne elementy serwisu. Najlepiej, jeśli swoim wyglądem różni się od pozostałych elementów kompletu obiadowego. Warto dodać, że z talerza podstawy nie spożywa się posiłków. Kolejne talerze układamy w zależności od przewidzianego menu. Jeśli planujemy zaserwować gościom przystawki, zupę, danie główne i deser, na talerzu serwisowym w pierwszej kolejności powinniśmy położyć duży płaski talerz do dania głównego, a następnie talerz do przekąsek. Przy tak nakrytym stole zasiadają goście. Po zjedzeniu przez nich przekąsek należy zabrać talerze, a na dużych, płaskich naczyniach, postawić głęboki talerz do zupy. Po jej zjedzeniu, na stole powinny pozostać tylko talerze obiadowe. Z kolei talerzyki deserowe, gospodarz podaje dopiero po zebraniu talerzy i półmisków niezbędnych do dania głównego. Jeśli do któregokolwiek dania planujemy podać pieczywo, powinniśmy w lewym górnym rogu nakrycia umieścić mały talerzyk przeznaczony do indywidualnej porcji pieczywa i masła. Na talerzyku powinny znaleźć się dwie małe bułki lub kilka kromek chleba, a także mała kostka masła. Poprawnie nakryty stół wymaga jednak użycia zastawy wyposażonej we wszystkie niezbędne elementy, najlepiej w tym samym fasonie i kolorze. Szeroki wybór porcelanowych zestawów dostępny jest na stronie www.porcelana.pl